Crufts2016 Results

E V E N T   R E S U L T S

AGILITY

Kennel Club Novice Club (Small) Jumping Round 1
Thursday, 10th March 2016
1st MAID OF MAGIC AW(S)
Elizabeth Saggers
2nd HILLSIDEJEMZ TRIPTRONIC
Cheryl Harkness
3rd DIGGY WIGGY DIGGER
Martin Bohm
4th AOIFE THE LEPRECHAUN
Pauline Weston
Kennel Club Novice Club (Large) Jumping Round 1
Thursday, 10th March 2016
1st NEDLO FLIPPING SHINY PEBBLE
Natasha Wise
2nd TIGER IN TANK
Jayne Pettitt
3rd MENDIPSTAR COY OATY SNUGGLY
Lee Windeatt
4th NEDLO WILD TING
Angela Williams
5th FLINTSTONE FLYER
Connie Sellers
6th SHADWELL EDDIE
Ella Hubbard
7th COMEBYANAWAY REDEFINED
Dan Shaw
8th SECOND CHANCE HARVEY
Judith Falkner
9th TALISWOOD TOTALLY CHARMED
Julie Andrews
10th FAGIN IN LIKE FLYNN
Sarah Mitchell
Kennel Club Novice Club (Medium) Jumping Round 1
Thursday, 10th March 2016
1st SHOSHONEMARA BI TURBO TOO
Ian Balchin
2nd HILLSIDEJEMZ TOPAZ
Julie Dunlop
3rd LESHYS BARNEY BEAR AW(S)
Alicia Hancock
4th PUZZLED PUGGLE
Gemma Haycock
5th CRASH AND BURN FERN
Steven Swankie
6th WHIRLWIND HIGH FLYER
Emma Priest
7th CARAMELOGRAM SEA BREEZE
Lara Browne
8th XIONS GODDESS OF BEAUTY
Naomi Hall
Kennel Club British Open (Small) Jumping Round 1
Thursday, 10th March 2016
1st LUCAS'S LITTLE SOPPY SAM AW(S)
Stacey Irwin-Burns
2nd AG CH SHANANDI STRIKEITLUCKY
David Wright
3rd AG CH SIRENSONG TANTRUMS N TIA
Alan Bray
4th NUCA DE PARMAR
Ivan Pardo Garcia
5th BRAINPOOL'S NEW ERA
Maria Melakari
6th LITTLE BUT BRAVE DARK AS THE N
Michele Taffijn-Du Bois
Kennel Club British Open (Medium) Jumping Round 1
Thursday, 10th March 2016
1st AG CH SHOREDANCER SEA JADE
Amanda Hampson
2nd JENERELENA NOTHIN BUT BLUE
Stuart Milton
3rd AG CH OBAY TIZ WILD AW(G)
Christine Wingate-Wynne
4th AG CH ZA ZAR ZOOM AW(G)
Nicola Wildman
5th AG CH RAEANNES AURORA
Rebecca Sargent
6th LET'S GET READY TO RUMBLE
Jo Gleed
7th MY DREAM COME TRUE
Becky Patrick
Kennel Club British Open (Large) Jumping Round 1
Thursday, 10th March 2016
1st I'MIND DE LOUSTALAIRE DES BOUR
Alex Sabini
2nd RAEANNES FALCON AW(G)
Jenny Kimber
3rd DEVONGEM REHAB SPROGLETT
Greg Derrett
4th COOL BEANS
Susie Josty
5th NEDLO STEP ON THE GAS
Anthony Clarke
6th NICE OF YOU TO COME BYE TRICK
Erwin Schoffelen
7th SHELTYSHAM SÉANCE
Naarah Cuddy
8th STILLINN DOUGHT
Stuart Doughty
9th DRAGONDAZE INTOGEAR
Amanda Ellerton
10th AG CH TURBOED WIDEWATER WIZARD
Matthew Goodliffe
Agility Relay - Crufts Team - Large
Thursday, 10th March 2016
1st SCUNTHORPE HUSTLERS
Team 6
2nd GOODY4PAWS
Team 5
3rd DARK DESTROYER DRAGONHEARTS
Team 8
4th NORTH DOWNS GREEN
Team 3
5th LIVE WYRES
Team 7
6th TENTERDEN TURBOS
Team 2
7th
Young Kennel Club
Agility Dog of the Year - Small (Under 12)
1 RORY RUN DE LAP
Emelia Bowers
Young Kennel Club
Agility Dog of the Year - Small (Over 12)
1 AG CH BOGSHOLEBESS BEAUTY
Daniel Croxford
2 LUCAS'S LITTLE SOPPY SAM AW(S)
Lucas Irwin-Burns
3 ABBICHER DREAMING
Holly Ryan
Young Kennel Club
Agility Dog of the Year - Medium (Under 12)
ELIMINATED
Young Kennel Club
Agility Dog of the Year - Medium (Over 12)
1 DANA'S TIGER LILLY
Abigail Phillips
2 CARAMELOGRAM SEA BREEZE
Lara Browne
3 SECRET MYSTERY MISSION IMPOSSIBLE
Ben Alderson
Young Kennel Club
Agility Dog of the Year - Large (Under 12)
1 LITTLE LUCY AT ARROWBANK
Mariann Bayliss
2 MEG'E LOU
Heidi Von Dinther
Young Kennel Club
Agility Dog of the Year - Large (Over 12)
1 SUNDACH SWIRLING SCENE
Ben Lapworth
2 GLENANDSUES WINNING TIP
Rachael Gilmour
3 JESS AND SKYE BLUE SHINING AW(G)
Jessica Cuthbertson
Kennel Club British Open (Small) Round 2
Thursday, 10th March 2016
1st BRAINPOOL'S NEW ERA
Maria Melakari
2nd LUCAS'S LITTLE SOPPY SAM AW(S)
Stacey Irwin-Burns
3rd LITTLE BUT BRAVE DARK AS THE N
Michele Taffijn-Du Bois
4th AG CH SHANANDI STRIKEITLUCKY
David Wright
5th AG CH SIRENSONG TANTRUMS N TIA
AG CH SIRENSONG TANTRUMS N TIA
6th JACHOLS PICCALILLI
Tracy Ryan
7th NUCA DE PARMAR
Ivan Pardo Garcia
Kennel Club British Open (Medium) Round 2
Thursday, 10th March 2016
1st AG CH OBAY TIZ WILD AW(G)
Christine Wingate-Wynne
2nd AG CH SHOREDANCER SEA JADE
Amanda Hampson
3rd MY DREAM COME TRUE
Becky Patrick
4th AG CH ZA ZAR ZOOM AW(G)
Nicola Wildman
5th JENERELENA NOTHIN BUT BLUE
Stuart Milton
6th LET'S GET READY TO RUMBLE
Jo Gleed
7th GHENTAI OF THE GOLDEN FIR
Ann Herrenan
8th AG CH RAEANNES AURORA
Rebecca Sargent
Kennel Club British Open (Large) Round 2
Thursday, 10th March 2016
1st AG CH TURBOED WIDEWATER WIZARD
Matthew Goodliffe
2nd SHELTYSHAM SÉANCE
Naarah Cuddy
3rd RAEANNES FALCON AW(G)
Jenny Kimber
4th COOL BEANS
Susie Josty
5th NEDLO STEP ON THE GAS
Anthony Clarke
6th JAMAICAN ME CRAZY FROM LET'S B
Geertje Schijf
7th DRAGONDAZE INTOGEAR
Amanda Ellerton
8th NICE OF YOU TO COME BYE TRICK
Erwin Schoffelen
9th DEVONGEM REHAB SPROGLETT
Greg Derrett
10th I'MIND DE LOUSTALAIRE DES BOUR
Alex Sabini
11th STILLINN DOUGHT
Stuart Doughty
Kennel Club British Open - (Small) Overall
Thursday, 10th March 2016
1st LUCAS'S LITTLE SOPPY SAM AW(S)
Stacey Irwin-Burns
2nd AG CH SHANANDI STRIKEITLUCKY
David Wright
3rd AG CH SIRENSONG TANTRUMS N TIA
Alan Bray
4th NUCA DE PARMAR
Ivan Pardo Garcia
5th BRAINPOOL'S NEW ERA
Maria Melakari
6th LITTLE BUT BRAVE DARK AS THE N
Michele Taffijn-Du Bois
7th JACHOLS PICCALILLI
Tracy Ryan
8th LOOPY LU THE LITTLE RESCUE
Joanne Stewart
Kennel Club British Open - (Medium) Overall
Thursday, 10th March 2016
1st AG CH SHOREDANCER SEA JADE
Amanda Hampson
2nd AG CH OBAY TIZ WILD AW(G)
Christine Wingate-Wynne
3rd JENERELENA NOTHIN BUT BLUE
Stuart Milton
4th AG CH ZA ZAR ZOOM AW(G)
Nicola Wildman
5th MY DREAM COME TRUE
Becky Patrick
6th LET'S GET READY TO RUMBLE
Jo Gleed
7th AG CH RAEANNES AURORA
Rebecca Sargent
8th GHENTAI OF THE GOLDEN FIR
Ann Herrenan
Kennel Club British Open - (Large) Overall
Thursday, 10th March 2016
1st RAEANNES FALCON AW(G)
Jenny Kimber
2nd COOL BEANS
Susie Josty
3rd SHELTYSHAM SÉANCE
Naarah Cuddy
4th NEDLO STEP ON THE GAS
Anthony Clarke
5th I'MIND DE LOUSTALAIRE DES BOUR
Alex Sabini
6th AG CH TURBOED WIDEWATER WIZARD
Matthew Goodliffe
7th DEVONGEM REHAB SPROGLETT
Greg Derrett
8th NICE OF YOU TO COME BYE TRICK
Erwin Schoffelen
9th DRAGONDAZE INTOGEAR
Amanda Ellerton
10th STILLINN DOUGHT
Stuart Doughty
11th JAMAICAN ME CRAZY FROM LET'S B
Geertje Schijf
Kennel Club Novice Cup (Small) Round 2
Friday 11th March 2016
1st HILLSIDEJEMZ TRIPTRONIC
Cheryl Harkness
2nd A LIL WORSE FOR WEAR
Sarah Vallom
3rd JACHOLS JUMP JET
Tracy Ryan
4th GIBBLE CHLOES LEGACY
Jacqui Tarn
5th MAID OF MAGIC AW(S)
Elizabeth Saggers
6th AOIFE THE LEPRECHAUN
Pauline Weston
Kennel Club Novice Cup (Medium) - Round 2
Friday 11th March 2016
1st CRASH AND BURN FERN
Steven Swankie
2nd LESHYS BARNEY BEAR AW(S)
Alicia Hancock
3rd SHOSHONEMARA BI TURBO TOO
Ian Balchin
4th CARAMELOGRAM SEA BREEZE
Lara Browne
Kennel Club Novice Cup (Largre) - Round 2
Friday 11th March 2016
1st COMEBYANAWAY REDEFINED
Dan Shaw
2nd SECOND CHANCE HARVEY
Judith Falkner
3rd FAGIN IN LIKE FLYNN
Sarah Mitchell
4th SHADWELL EDDIE
Ella Hubbard
5th TIGER IN TANK
Jayne Pettitt
6th FLINTSTONE FLYER
Connie Sellers
Kennel Club Novice Cup (Small) - Overall
Friday 11th March 2016
8th SIRENSONG BEWITCHED RAEANNE
Gadenne,Anglea
1st HILLSIDEJEMZ TRIPTRONIC
Harkness,Cheryl
2nd MAID OF MAGIC AW(S)
Saggers,Elizabeth
3rd AOIFE THE LEPRECHAUN
Weston,Pauline
4th A LIL WORSE FOR WEAR
Vallom,Sarah
5th JACHOLS JUMP JET
Ryan,Tracy
6th DIGGY WIGGY DIGGER
Bohm,Martin
7th GIBBLE CHLOES LEGACY
Tarn,Jacqui
Kennel Club Novice Cup (Medium) - Overall
Friday 11th March 2016
1st LESHYS BARNEY BEAR AW(S)
Hancock,Alicia
2nd CRASH AND BURN FERN
Swankie,Steven
3rd SHOSHONEMARA BI TURBO TOO
Balchin,Ian
4th CARAMELOGRAM SEA BREEZE
Browne,Lara
5th HILLSIDEJEMZ TOPAZ
Dunlop,Julie
6th PUZZLED PUGGLE
Haycock,Gemma
7th WHIRLWIND HIGH FLYER
Priest,Emma
8th XIONS GODDESS OF BEAUTY
Hall,Naomi
Kennel Club Novice Cup (Large) - Overall
Friday 11th March 2016
1st COMEBYANAWAY REDEFINED
Shaw,Dan
2nd SECOND CHANCE HARVEY
Falkner,Judith
3rd TIGER IN TANK
Pettitt,Jayne
4th SHADWELL EDDIE
Hubbard,Ella
5th FLINTSTONE FLYER
Sellers,Connie
6th FAGIN IN LIKE FLYNN
Mitchell,Sarah
7th NEDLO FLIPPING SHINY PEBBLE
Wise,Natasha
8th MENDIPSTAR COY OATY SNUGGLY
Windeatt,Lee
9th NEDLO WILD TING
Williams,Angela
10th TALISWOOD TOTALLY CHARMED
Andrews,Julie
Young Kennel Club Agility Dog of the Year
Friday 11th March 2016
1st ABBICHER DREAMING
Holly Ryan
2nd CARAMELOGRAM SEA BREEZE
Lara Browne
3rd SECRET MYSTERY MISSION IMPOSSI
Ben Alderson
4th DANA'S TIGER LILY
Abigail Phillips
5th MEG'E LOU
Heidi von Dinther
6th GLENANDSUES WINNING TIP
Rachael Gilmour
7th LITTLE LUCY AT ARROWBANK
Mariann Bayliss
8th RORY RUN DE LAP
Emilia Bowers
9th JESS AND SKYE BLUE SHINING AW(
Jessica Cuthbertson
10th SUNNDACH SWIRLING SCENE
Ben Lapworth
Agility Dog of the Year Final
Friday 11th March 2016
Overall Winner Abbicher Dreaming
Holly Ryan
Runner-Up Caramelogram Sea Breeze
Lara Browne
Crufts Large Novice and Medium ABC Final - Medium
Round 1 - Jumping
1st LADY OF CROFTMOOR
Tash Poddubecki
2nd ALFEE'S SURPRISE
Lara Staplehurst
3rd RIVERBEND MITZIE AW(G)
Karen Gibbons
4th WOODHOUSE QUARTZ OF DAIMONIC
Samantha Lane
5th DUNNELLONS GOTABE CRACKERS AW(
Angie Edwards
6th SIMPLY RED ROOBS
Gemma Haycock
7th AG CH ZA ZAR ZOOM AW(G)
Nicola Wildman
8th MISTA PICKLES
Julie Saunders
9th WHAT YOU GOT DINO
Des Cufley
Crufts Large Novice and Medium ABC Final - Large
Round 1 - Jumping
1st HARSETT FLAX
Alan Dormann
2nd REIVER'S JUMPING GEORDIE
Sarah Graham
3rd RUSSETVALLEY RAKOS AW(B)
Tracy Hunt
4th CHEEKY CAMDENSIRE
Elisabeth Condie
5th STARSOFMARS PHAR LAP
Selena Bray
6th PERDY'S LITTLE MIRACLE AT RUSS
Joanne Sampson
7th ROWLES ROBIN
Laura Lee
8th MORGANS R'OCKA BILLIE REBEL
Carlos Longueira-Barr
Crufts Singles Heat - Small - JUMPING - Round 1
Friday 11th March 2016
10th WILLOW POCKET ROCKET
Tania Glover
1st AG CH DAIMONIC EXPELLIARMUS
Claire Burrell
2nd AG CH OBAY ITZ GOT PIZAZZ AW(G
Bernadette Bay
3rd AG CH DOLBRENIN ARMANI
GBR 0.00 AG
4th AG CH SHANANDI ONE AND ONLY
Selena Bray
5th AG CH VANITONIA MISTER BIG
Marc Wingate-Wynne
6th AG CH FIELDSPY LEANA
Rosie Cavill
7th DAMASK JUMP
Bernadette Bay
8th CH JAPARO COOL JAZZ AT CRAY
Jean Tuck
9th FOXILOCKS FLYER
Emma Priest
Crufts Singles Heat - Medium - JUMPING - Round 1
Friday 11th March 2016
7th AG CH ZA ZAR ZOOM AW(G)
Nicola Wildman
1st AG CH NOWORRIES SWEEP'S DREAM
Steven Richardson
2nd MORGANSR CHANCE FIND
Gilli Sayer
3rd AG CH RAEANNES AURORA
Rebecca Sargent
4th AG CH ASHPEN PUDSEY BEAR AW(S)
Ashleigh Butler
5th AG CH DINKY DEMON OF DOWNUNDER
Helen Anderson
6th LET'S GET READY TO RUMBLE
Jo Gleed
8th SIMPLY RED ROOBS
Gemma Haycock
Crufts Singles Heat - Large - JUMPING - Round 1
Friday 11th March 2016
10th DEVONGEM REHAB SPROGLETT
Greg Derrett
1st BELLS' DESTINY
Hannah Houldsworth
2nd AG CH RUJAFF RED HOT SCANDAL
Charlotte Harding
3rd BORDERPAWS SECRET SURPRISE
Martin Reid
4th SHELTYSHAM SÉANCE
Naarah Cuddy
5th FERDI'S MIRROR IMAGE
Sian Illingworth
6th AG CH DEVONGEM CANT STOPP'ER
Lauren Langman
7th AG CH BORDERPAWS DARK PRINCE
Laura Chudleigh
8th BORDERSPIRIT BRIGHT STAR
Lucie Hinchley
9th AG CH GET INNA PHIX
Shaun Hun
11th AG CH TURBOED WIDEWATER WIZARD
Matthew Goodliffe
12th WENT WITH A FLASH
Martin Reid
13th COMEBYANAWAY REDDY FOR FAME
Dave Munnings
14th AG CH LYNWOOD CARA FUZZY LOGIC
Jessica Clarehugh
Agility Relay - Crufts Team - Medium
Friday 11th March 2016
1st ESSC MEDIUM
Team 3
2nd CLEVER DOG COLLEGE
Team 1
3rd STOUR VALLEY CRAZY DOG LADIES
Team 2
4th DIAMOND DOGZ ARE FOREVER
Team 5
5th CORNFORTH KRACKERS
Team 9
6th KIDDERMINSTER DOG CLUB
Team 8
7th BLACKDOWN AGILITY CLUB
Team 7
Large Novice & Medium ABC Final - Medium Round 2
Friday 11th March 2016
4th DUNNELLONS GOTABE CRACKERS AW(
Angie Edwards
1st SIMPLY RED ROOBS
Gemma Haycock
2nd RIVERBEND MITZIE AW(G)
Karen Gibbons
3rd ALFEE'S SURPRISE
Lara Staplehurst
5th LICOSATERIA MAI SUNSEEKER AW(B
Chantal Karyta
6th MISTA PICKLES
Julie Saunders
7th AG CH ZA ZAR ZOOM AW(G)
Nicola Wildman
8th WHAT YOU GOT DINO
Des Cufley
9th WOODHOUSE QUARTZ OF DAIMONIC
Samantha Lane
Large Novice and Medium ABC Final - Large
Official Result
1st DECOYMANS PIPER JONAGOLD AW(S)
Neal Coombes
2nd STARSOFMARS PHAR LAP
Selena Bray
3rd ROWLES ROBIN
Laura Lee
4th PERDY'S LITTLE MIRACLE AT RUSS
Joanne Sampson
5th RUSSETVALLEY RAKOS AW(B)
Tracy Hunt
6th CHEEKY CAMDENSIRE
Elisabeth Condie
7th HARSETT FLAX
Alan Dormann
8th BATFINK BAT OUT OF HELL
Leila Stretch
Large Novice and Medium ABC Final - MEDIUM
Overall Ranking
4th DUNNELLONS GOTABE CRACKERS AW(
Edwards,Angie
1st RIVERBEND MITZIE AW(G)
Gibbons,Karen
2nd ALFEE'S SURPRISE
Staplehurst,Lara
3rd SIMPLY RED ROOBS
Haycock,Gemma
5th AG CH ZA ZAR ZOOM AW(G)
Wildman,Nicola
6th MISTA PICKLES
Saunders,Julie
7th WHAT YOU GOT DINO
Cufley,Des
8th WOODHOUSE QUARTZ OF DAIMONIC
Lane,Samantha
9th LADY OF CROFTMOOR
Poddubecki,Tash
10th LICOSATERIA MAI SUNSEEKER AW(B
Karyta,Chantal
Large Novice and Medium ABC Final - LARGE
Overall Ranking
9th BATFINK BAT OUT OF HELL
Stretch,Leila
1st RUSSETVALLEY RAKOS AW(B)
Hunt,Tracy
2nd HARSETT FLAX
Dormann,Alan
3rd STARSOFMARS PHAR LAP
Bray,Selena
4th PERDY'S LITTLE MIRACLE AT RUSS
Sampson,Joanne
5th CHEEKY CAMDENSIRE
Condie,Elisabeth
6th ROWLES ROBIN
Lee,Laura
7th REIVER'S JUMPING GEORDIE
Graham,Sarah
8th DECOYMANS PIPER JONAGOLD AW(S)
Coombes,Neal
10th MORGANS R'OCKA BILLIE REBEL
Longueira-Barr,Carlos
Crufts Singles Heat - Small - AGILITY - Round 2
Friday 11th March 2016
1st AG CH DOLBRENIN ARMANI
Samantha Lane
2nd AG CH DAIMONIC EXPELLIARMUS
Claire Burrell
3rd DAMASK JUMP FOR JOY AT OBAY
Bernadette Bay
4th AG CH VANITONIA MISTER BIG
Marc Wingate-Wynne
5th WILLOW POCKET ROCKET
Tania Glover
6th AG CH FIELDSPY LEANA
Rosie Cavill
7th AG CH JAPARO COOL JAZZ AT CRAY
Jean Tuck
Crufts Singles Heat - Medium - Round 2
Friday 11th March 2016
1st AG CH ASHPEN PUDSEY BEAR AW(S)
Ashleigh Butler
2nd AG CH ZA ZAR ZOOM AW(G)
Nicola Wildman
3rd AG CH DINKY DEMON OF DOWNUNDER
Helen Anderson
4th LET'S GET READY TO RUMBLE
Jo Gleed
5th MORGANSR CHANCE FIND
Gilli Sayer
Crufts Singles Heat - Large - Round 2
Friday 11th March 2016
1st GCOMEBYANAWAY REDDY FOR FAME
Dave Munnings
2nd AG CH RUJAFF RED HOT SCANDAL
Charlotte Harding
12th BORDERSPIRIT BRIGHT STAR
Lucie Hinchley
3rd AG CH TURBOED WIDEWATER WIZARD
Matthew Goodliffe
4th SHELTYSHAM SÉANCE
Naarah Cuddy
5th AG CH DARLEYFALLS PIPISTRELLE
Lee Windeatt
15th AG CH BORDERPAWS DARK PRINCE
Laura Chudleigh
6th BORDERPAWS SECRET SURPRISE
Martin Reid
7th AG CH DEVONGEM CANT STOPP'ER
Lauren Langman
8th DEVONGEM REHAB SPROGLETT
Greg Derrett
9th AG CH LYNWOOD CARA FUZZY LOGIC
Jessica Clarehugh
10th FERDI'S MIRROR IMAGE
Sian Illingworth
11th AG CH GET INNA PHIX
Shaun Hunt
13th BELLS' DESTINY
Hannah Houldsworth
14th WENT WITH A FLASH
Martin Reid
Crufts Singles Heat - Small - Overall Ranking
Friday 11th March 2016
1st AG CH DAIMONIC EXPELLIARMUS
Burrell,Claire
2nd AG CH DOLBRENIN ARMANI
Lane,Samantha
3rd AG CH VANITONIA MISTER BIG
Wingate-Wynne,Marc
4th DAMASK JUMP FOR JOY AT OBAY
Bay,Bernadette
5th AG CH FIELDSPY LEANA
Cavill,Rosie
6th AG CH JAPARO COOL JAZZ AT CRAY
Tuck,Jean
7th WILLOW POCKET ROCKET
Glover,Tania
8th AG CH OBAY ITZ GOT PIZAZZ AW(G
Bay,Bernadette
9th AG CH SHANANDI ONE AND ONLY
Bray,Selena
10th FOXILOCKS FLYER
Priest,Emma
Crufts Singles Heat - Medium - Overall Ranking
Friday 11th March 2016
1st AG CH ASHPEN PUDSEY BEAR AW(S)
Butler,Ashleigh
2nd AG CH ZA ZAR ZOOM AW(G)
Wildman,Nicola
3rd AG CH DINKY DEMON OF DOWNUNDER
Anderson,Helen
4th MORGANSR CHANCE FIND
Sayer,Gilli
5th LET'S GET READY TO RUMBLE
Gleed,Jo
6th AG CH NOWORRIES SWEEP'S DREAM
Richardson,Steven
7th AG CH RAEANNES AURORA
Sargent,Rebecca
8th SIMPLY RED ROOBS
Haycock,Gemma
9th COMEBYANAWAY REDDY TO TRI
Lambert,Jenny
Crufts Singles Heat - Large - Overall Ranking
Friday 11th March 2016
1st AG CH RUJAFF RED HOT SCANDAL
Harding,Charlotte
2nd SHELTYSHAM SÉANCE
Cuddy,Naarah
3rd BORDERPAWS SECRET SURPRISE
Reid,Martin
4th AG CH DEVONGEM CANT STOPP'ER
Langman,Lauren
5th DEVONGEM REHAB SPROGLETT
Derrett,Greg
6th AG CH TURBOED WIDEWATER WIZARD
Goodliffe,Matthew
7th FERDI'S MIRROR IMAGE
Illingworth,Sian
8th COMEBYANAWAY REDDY FOR FAME
Munnings,Dave
9th AG CH GET INNA PHIX
Hunt,Shaun
10th AG CH LYNWOOD CARA FUZZY LOGIC
Clarehugh,Jessica
11th BORDERSPIRIT BRIGHT STAR
Hinchley,Lucie
12th BELLS' DESTINY
Houldsworth,Hannah
13th AG CH BORDERPAWS DARK PRINCE
Chudleigh,Laura
14th WENT WITH A FLASH
Reid,Martin
15th AG CH DARLEYFALLS PIPISTRELLE
Windeatt,Lee
Crufts International Invitation Agility - Large
Saturday, 12th March 2016
11th WALK ON WATER
Catherine Porter
1st GIVE IT SOME JUICE IRN BRUCE
Alan Short
2nd I'MIND DE LOUSTALARIÉ DES BOUR
Alex Sabini Requesens
3rd JAMAICAN ME CRAZY FROM LET'S B
Geertje Schijf
4th NICE OF YOU TO COME BYE FLYING
Tanja Wiersma
5th DEVONGEM REHAB SPROGLETT
Greg Derrett
6th IR. AG CH. PEGGY SUE AT NULIKI
Liam O'Brien
7th COOL BEANS
Susie Josty
8th MORGAN LEIA STAR
Justin Keegans
9th ROGRINDS SWEET
Jouni Orenius
10th ALL ZET AIR ATTACK STRAFE
Rosanne DeMascio
12th HEROSS
Synthia Perrier
13th PROMILLEN CINZANO
Timo Liuhto
14th ICE
Kim Gravlund-Krat
Agility Relay - Crufts Team - Small
Saturday, 12th March 2016
1st RUSHDEN RANDOMS
Team 2
2nd LAE GOING FOR GOLD
Team 5
3rd WYE VALLEY 1
Team 1
4th LITTLE LIVE WYRES
Team 3
5th HORSHAM & DISTRICT
Team 6
6th EXCEL DOG AGILITY 1
Team 9
7th NEDLO SMALLS
Team 8
8th SCUNTHORPE DOLLY MIXTURES
Team 7
9th BHC AGILITY
Team 4
Young Kennel Club
Junior Jumping - Small Under 12 years
1st Jontygray Iced Tee
Heidi Von Dinther
2nd Cleyside Springtime
Amy Walters
Young Kennel Club
Junior Jumping - Small Over 12 years
1st Lucas's Little Soppy Sam AW(S)
Lucas Irwin-Burns
2nd Abbicher Dreaming
Holly Ryan
3rd Racing Robin
Lucy Maguire
4th Emma's Sweet Candy
Emma Pirrie
5th Chazey Midnight Special
Murphy Walton
6th The Magic Midget AW(G)
Keely Foster
Young Kennel Club
Junior Jumping - Medium Under 12 years
1st Carmel's Delight
Hollie Walsh
Young Kennel Club
Junior Jumping - Medium Over 12 years
1st Horningsham Nellie
Lara Browne
2nd Poppet Rocket of Muddy Mutts
Lochlan Hughes
3rd Rambauds Saphir Surprise
Giovanna Botto
4th Dundoire Tina
Kim Geraghty
5th Little Miss Jumping Jinx
Naomi Read
6th Roseland Jazz
Leah Tomkinson
Young Kennel Club
Junior Jumping - Large Under 12 years
0 All Eliminated
Young Kennel Club
Junior Jumping - Large Over 12 years
1st Leia's Queen Of Naboo
Belle Howlett
2nd Rosmarinus Rumrosa At Upanova
Amy Challis
3rd Castomya First Love
Shannon Springford
4th A Quart Of Liquorice
William Davies
5th Endless Possibilities
Jack Biddle
6th Princess Abbey Of Valgrays
Esme Davis
International Invitation Agility - Large
Saturday, 12th March 2016
1st ALL ZET AIR ATTACK STRAFE
Rosanne DeMascio
2nd PROMILLEN CINZANO
Timo Liuhto
3rd JAMAICAN ME CRAZY FROM LET'S B
Geertje Schijf
3rd ROGRINDS SWEET
Jouni Orenius
5th DEVONGEM REHAB SPROGLETT
Greg Derrett
6th TURBO TOBY
Sergio de Sousa
7th WALK ON WATER
Catherine Porter
8th NICE OF YOU TO COME BYE FLYING
Tanja Wiersma
9th HEROSS
Synthia Perrier
10th GIVE IT SOME JUICE IRN BRUCE
Alan Short
11th EXCELLENT DJ READY FOR TROUBLE
Daniel Feyder
12th ICE
Kim Gravlund-Krat
13th COOL BEANS
Susie Josty
14th I'MIND DE LOUSTALARIÉ DES BOUR
Alex Sabini Requesens
Young Kennel Club
Small Agility
1st The Closet Monster Of Ashpen
Ashleigh Butler
2nd Smarties Are Ablast
Abby Blythe
3rd Jachols Jump Jet
Jack Ryan
4th Totanium Penny Black
Penelope Lowes
5th Shayla Soapy Bubble
Emma Pirrie
6th Jet Set On The High Road
Anneka Scholes
International Invitation Agility - Large
Saturday, 12th March 2016
1st TURBO TOBY
Sergio de Sousa
2nd IR. AG CH. PEGGY SUE AT NULIKI
Liam O'Brien
3rd EXCELLENT DJ READY FOR TROUBLE
Daniel Feyder
4th MORGAN LEIA STAR
Justin Keegans
International Invitation Agility - Large
Saturday, 12th March 2016
1st ALL ZET AIR ATTACK STRAFE
Rosanne DeMascio
2nd I'MIND DE LOUSTALARIÉ DES BOUR
Alex Sabini Requesens
3rd GIVE IT SOME JUICE IRN BRUCE
Alan Short
4th JAMAICAN ME CRAZY FROM LET'S B
Geertje Schijf
5th COOL BEANS
Susie Josty
6th NICE OF YOU TO COME BYE FLYING
Tanja Wiersma
7th ROGRINDS SWEET
Jouni Orenius
8th PROMILLEN CINZANO
Timo Liuhto
9th WALK ON WATER
Catherine Porter
10th HEROSS
Synthia Perrier
11th ICE
Kim Gravlund-Krat
12th DEVONGEM REHAB SPROGLETT
Greg Derrett
Team Agility
1st Wallingford
2nd Diamond Cluster
3rd Nedlo Dream Team
4th SJDC Bravehearts
5th North Derbyshire
Agility Championship - Small - Agility
Sunday, 13th March 2016
1st RADAJASA'S WHIRLWIND FLING
Lucy Osborne
2nd AG CH GOLDHEART TRAIL OF FLAME
Bonny Quick
3rd KAYLA KASPROWICZ LIL 'SISTER
Donna Kerse
4th AG CH MOHNESEE'S MISS CHIEF AW
Clive Foden
5th DAIMONIC DARE DEVIL
Rosie Cavill
6th AG CH SIRENSONG TANTRUMS N TIA
Alan Bray
7th AG CH BOGSHOLE BESS BEAUTY
Daniel Croxford
8th AG CH OBAY ITZ GOT PIZAZZ AW(G)
Bernadette Bay
9th AG CH VANITONIA MISTER BIG
Marc Wingate-Wynne
10th ROXY ROCKET
Anne Edwards
11th TINDALL'S USSELBY PRINCESS AW
Hayley Tindall
Agility Championship - Medium - Agility
Sunday, 13th March 2016
1st AG CH RAEANNES FLIPPING HECK
Natasha Wise
2nd AG CH RAEANNES AURORA
Rebecca Sargent
3rd URBAN MYTH NOWORRIES
Linda Cummings
4th AG CH SHOREDANCER SEA JADE
Amanda Hampson
5th TOUCHANGO SIERRA
Danny Clarke
6th DAIMONIC TOP GEAR
Jessica Warford
7th AG CH NOWORRIES SWEEP'S DREAM
Steven Richardson
8th MAXIMUS MISCHIEF MANAGED AW(G)
Jennifer Kent
9th SIMPLY RED ROOBS
Gemma Haycock
10th BLACKTHORNS SPEEDY MITZI AW(G)
Sue Cooper
11th AG CH MORGANS CHANCE NAVIGATOR
Heather McLean
12th LET'S GET READY TO RUMBLE
Jo Gleed
13th OCEAN MIST OF MERLE KRACKER
Jacqui Tarn
14th URBAN MOONLIGHT NOWORRIES
Linda Cummings
15th WOODHOUSE QUARTZ OF DAIMONIC
Samantha Lane
Agility Championship - Large - Agility
Sunday, 13th March 2016
1st AG CH MORGANS HALLOWEEN KRACKE
Jacqui Tarn
2nd AG CH DEVONGEM MISTER BOSS MAN
Dave Munnings
3rd AG CH TURBOED WIDEWATER WIZARD
Matthew Goodliffe
4th BELLS' DESTINY
Hannah Houldsworth
5th AG CH DEVONGEM CANT STOPP'ER
Lauren Langman
6th AG CH DARLEYFALLS PIPISTRELLE
Lee Windeatt
7th COMEBYANAWAY REDDY FOR FAME
Dave Munnings
8th AG CH RUJAFF RED HOT SCANDAL
Charlotte Harding
9th PETNAT A TOUCH PUZZLING
Karen Marriott
10th AG CH GIVE IT SOME JUICE IRN B
Alan Short
11th REDWOOD TRAIL OF FLAMES
Bonny Quick
12th STREAK OF CHAOS
Natalie Mitchell
Agility Championship - Small - Jumping
Sunday, 13th March 2016
1st AG CH GOLDHEART TRAIL OF FLAME
Bonny Quick
2nd AG CH DOLBRENIN ARMANI
Samantha Lane
3rd KAYLA KASPROWICZ LIL 'SISTER
Donna Kerse
4th SAMSIR BLINKIN BRILLIANT FOR D
Lauren Langman
5th AG CH OBAY ITZ GOT PIZAZZ AW(G)
Bernadette Bay
6th RADAJASA'S WHIRLWIND FLING
Lucy Osborne
7th AG CH SIRENSONG TANTRUMS N TIA
Alan Bray
8th SINDY OF ERSKINE
Mark Bruce
9th AG CH BOGSHOLE BESS BEAUTY
Daniel Croxford
10th AG CH COLROY CALLING HOLME
Curtis Mullan
11th TINDALL'S USSELBY PRINCESS AW
Hayley Tindall
12th OBAY BOYZ TOYZ
Bernadette Bay
13th ROXY ROCKET
Anne Edwards
Agility Championship - Medium - Jumping
Sunday, 13th March 2016
1st BLACKTHORNS SPEEDY MITZI AW(G)
Sue Cooper
2nd AG CH RAEANNES FLIPPING HECK
Natasha Wise
3rd COMEBYANAWAY REDDY TO TRI
Jenny Lambert
4th URBAN MYTH NOWORRIES
Linda Cummings
5th AG CH ARNPRIORS MADE OF HONOUR
Sian Illingworth
6th AG CH MORGANS CHANCE NAVIGATOR
Heather McLean
7th AG CH NOWORRIES SWEEP'S DREAM
Steven Richardson
8th WOODHOUSE QUARTZ OF DAIMONIC
Samantha Lane
9th AG CH RAEANNES AURORA
Rebecca Sargent
10th AG CH SHOREDANCER SEA JADE
Amanda Hampson
11th SIMPLY RED ROOBS
Gemma Haycock
12th MAXIMUS MISCHIEF MANAGED AW(G)
Jennifer Kent
13th OCEAN MIST OF MERLE KRACKER
Jacqui Tarn
14th LET'S GET READY TO RUMBLE
Jo Gleed
15th DAIMONIC TOP GEAR
Jessica Warford
Agility Championship - Large - Jumping
Sunday, 13th March 2016
1st BELLS' DESTINY
Hannah Houldsworth
2nd AG CH MORGANS HALLOWEEN KRACKE
Jacqui Tarn
3rd REDWOOD TRAIL OF FLAMES
Bonny Quick
4th AG CH TURBOED WIDEWATER WIZARD
Matthew Goodliffe
5th AG CH GIVE IT SOME JUICE IRN B
Alan Short
6th AG CH DEVONGEM CANT STOPP'ER
Lauren Langman
7th AG CH DEVONGEM MISTER BOSS MAN
Dave Munnings
8th AG CH RUJAFF RED HOT SCANDAL
Charlotte Harding
9th PETNAT A TOUCH PUZZLING
Karen Marriott
10th DARLEYFALLS FREE FLO FOR DEVON
Lauren Langman
11th AG CH DARLEYFALLS PIPISTRELLE
Lee Windeatt
12th SILVER STAR OF MERLE
Louise Rain
13th COMEBYANAWAY REDDY FOR FAME
Dave Munnings
14th BORDERSPIRIT BRIGHT STAR
Lucie Hinchley
15th BORDERPAWS SECRET SURPRISE
Martin Reid
16th STREAK OF CHAOS
Natalie Mitchell
Senior Jumping
Sunday, 13th March 2016
1st Ashleigh Butler
The Closet Monster Of Ashpen
2nd Chloe Brown
Licosateria Mai Sunbeam
3rd Katie Cusack
Little Ruby Dooby Doo
4th Hannah Payne
Coco Cola Fizz
5th Charlotte Yeaman
Animoetifide Beautiful AW(G)
6th Becky Hall
Tye's The Guy
Agility Championship - Small - Final
Sunday, 13th March 2016
1st AG CH OBAY ITZ GOT PIZAZZ AW(G
Bernadette Bay
2nd RADAJASA'S WHIRLWIND FLING
Lucy Osborne
3rd AG CH SIRENSONG TANTRUMS N TIA
Alan Bray
4th TINDALL'S USSELBY PRINCESS AW(
Hayley Tindall
5th KAYLA KASPROWICZ LIL 'SISTER
Donna Kerse
6th AG CH BOGSHOLE BESS BEAUTY
Daniel Croxford
7th ROXY ROCKET
Anne Edwards
Agility Championship - Medium - Final
Sunday, 13th March 2016
1st AG CH RAEANNES FLIPPING HECK
Natasha Wise
2nd AG CH RAEANNES AURORA
Rebecca Sargent
3rd AG CH NOWORRIES SWEEP'S DREAM
Steven Richardson
4th BLACKTHORNS SPEEDY MITZI AW(G)
Sue Cooper
5th SIMPLY RED ROOBS
Gemma Haycock
6th AG CH SHOREDANCER SEA JADE
Amanda Hampson
7th AG CH MORGANS CHANCE NAVIGATOR
Heather McLean
Agility Championship - Large - Final
Sunday, 13th March 2016
1st AG CH RUJAFF RED HOT SCANDAL
Charlotte Harding
2nd REDWOOD TRAIL OF FLAMES
Bonny Quick
3rd AG CH DEVONGEM MISTER BOSS MAN
Dave Munnings
4th AG CH TURBOED WIDEWATER WIZARD
Matthew Goodliffe
5th BELLS' DESTINY
Hannah Houldsworth
6th AG CH GIVE IT SOME JUICE IRN B
Alan Short
7th AG CH DEVONGEM CANT STOPP'ER
Lauren Langman
Stakes Final
Sunday, 13th March 2016
Stakes Final Stakes Final Winner Charlotte-Louise Page
CH Winflash Born To Be Wild JW
Runner-Up Ryan Ross
Ch Witchstone China Girl for Poshpins
Large Agility
Sunday, 13th March 2016
1st Aemillia Nicholson
Pasteldawn Lord
2nd Rachel Thomas
Misty McMoomoo
3rd Imogen Curtis
Mr Miley
4th Hayley Byrne-Ingle
Ellz Bellz Flash Of White
5th Adam Michael Stretton
Ginny de La Patonniere AW(S)
6th Holly Howells
Zippi Pippi
Event Results
Group Results
Return to Main Results Page

 


View Crufts results for other years:     2019    2018    2017    2015    2014    2013    2012    2011    2010    2009    2008    2007    2006    2005    2004    2003    2002    2001    2000

© 2020 The Kennel Club Limited. The unauthorised reproduction of text and images is strictly prohibited.