Crufts2011 Results

E V E N T   R E S U L T S

AGILITY

British Open - Small Round 1
Thursday 10th March 2011
1st Dawn Weaver
Ag Ch Tonring Just a Puzzle
2nd Helen Nelson
Sirensong Fallen Angel
3rd Jeff Walton
Chazey Midnight Special
4th Angela Sallis
British Open - Small Round 2
Thursday 10th March 2011
1st Dawn Weaver
Ag Ch Tonring Just a Puzzle
2nd Jeff Walton
Chazey Midnight Special
British Open - Small Overall Winner
Thursday 10th March 2011
1st Dawn Weaver
Ag Ch Tonring Just a Puzzle
2nd Jezz Walton
Chazey Midnight Special
Team Large Semi Final
Thursday 10th March 2011
1st Wye Valley
2nd Billingshurst DTC
3rd Beacon Red
4th East Lothian
5th Dundee Royal
6th Kidderminster Go Large
7th Mid Downs Gold
8th Coulsdon Scrambles Jester
Team Large Final
Thursday 10th March 2011
1st Billingshurst DTC
2nd East Lothian
3rd Beacon Red
4th Wye Valley
Mini Mixi Pairs
Thursday 10th March 2011
1st White & Brewster
2nd Rattenbury & Barrett
3rd Balchin & Balchin
4th Burdett & Knight
5th Williams & Williams
6th Bray & Bray
7th Knight & Balchin
8th Burgess & Sallis
9th Broadhurst & Gadenne
10th Nelson & Isbister
11th Runteard & Weaver
12th hurlock & Maccallum
13th Candy & Berry
14th Read & Read
IFA Novice Cup - Large Round 1
Thursday 10th March 2011
1st Shaun Young
Not My Nipper
2nd Stephen Sutherland
Thunders Princess
3rd Alan Bray
Upanova Dior Mine
4th Deborah Crease
Katajack Skye Blue
5th Elaine Snook
Crikey Nikey AW
6th Luct Waldon
Exmoor Kangaroo Kid
7th Andy Sandercock
Nedlo What a Whirl
IFA Novice Cup - Large Round 2
Thursday 10th March 2011
1st Lucy Waldon
Exmoor Kangaroo Kid
2nd Caroline Ashby-Daniels
Just a Hunch AW
3rd Elaine Snook
Crikey Nikey AW
4th Shaun Young
Not My Nipper
5th Andy Sandercock
Nedlo What a Whirl
YKC Final Round 1
Thursday 10th March 2011
1st Megan Young
Dreaganta Shadow
2nd Alice Moodie
Grinshill Mr Pip
3rd Tayla Butler
Arnpriors Obi of Ashpen
4th Jake Wilkins
Flynntastic Just Jaye
5th Cameron Bunce
Lia Come Fly With Me AW
6th Belle Howlett
Ready Steady Zebbi
7th Amy Challis
Woody of Louandi
8th Owen James
Owens Rosie Green Hat
9th Stephen Sutherland
Thunder Princess
10th Adam Wildman
Za Zar Zoom AW
11th Rowan Saxton
Misha Mishkovsky AW
12th Chloe Johnson
Eltonfurze Pickle
Team Medium Agility Round 1
Friday 11th March 2011
1st Aberdeen Class Acts
2nd ESSC Medium
3rd RSCTA Rough With The Smooth
4th Clyde Valley Flyers
5th DDAC Medium Terrier & Friends
7th Wellingborough Red devils
8th Potters Bar DTC
9th Wilmslow Odds & Bods
Team Medium Agility Final
Friday 11th March 2011
1st RSCTA Rough With the Smooth
2nd Aberdeen Class Acts
3rd ESSC Medium
4th Clyde Valley Flyers
Singles Small Heat Round 1
Friday 11th March 2011
1st Dawn Weaver
AG CH Tonring Just a Puzzle
2nd Helen Nelson
Sirensong Little Madame
3rd Nicola Garrett
AG CH Obay Truly Driven
4th Dawn Weaver
AG CH Piquant Painted Sunshine
5th Amy Lawson
Millie The Whizz
6th Rosie Cavill
Fieldspy Leana
7th Zoe Councell
Millie The Whizz
8th Dawn Weaver
The puzzle of Trigger
9th Sam Lord
Liubice Shine On
Singles Small Final
Friday 11th March 2011
1st Dawn Weaver
2nd Nicola Garrett
3rd Helen Nelson
ABC Agility Round 1
Friday 11th March 2011
1st Mark Douglas
AG CH Cories Rubt Tuesday
2nd Nicky Holden
Kenward Casca AW
3rd Jackie Kenny
Cories Kinder Surprise AW
4th Neil Ellis
Pelham Tully
5th Anna Braley
Revel Without a Pause
6th Nigel Staines
AG CH Dragonheart Dark Destroy
7th Jason Gardner
Chaffords Prodigy
ABC Agility Round 2
Friday 11th March 2011
1st Nigel Staines
AG CH Dragonheart Dark Destroy
2nd Jo Hyslop
Bonvivant Object D'Art
3rd Mark Douglas
AG CH Cories Ruby Tuesday
4th Jane Anderson
Cories Boomerang Bindi
5th Neil Ellis
Pelham Tully
6th Jason Gardner
Chafford Prodigy
7th Nicky Holden
Kenward Casca AW
8th Anna Braley
Revel Without a Pause
ABC Agility Overall Winners
Friday 11th March 2011
1st Mark Douglas
AG CH Cories Ruby Tuesday
2nd Neil Ellis
Pelham Tully
Small Dog Challenge Round 1
Friday 11th March 2011
1st Alan Bray
Sirensong Tantrums N Tiaras
2nd Dawn Weaver
AG CH Piquant painted Sunshine
3rd Mike Hallam
Raeanne's Take a Chance on Me
4th Zoe Councell
Millie The Whizz
5th Martine Wates
Moby Dee
6th Andrew Maccallum
Billys Silversunbeam
7th Mandy-Sue Sarti
Stonebridge Black Magic
8th Wendy Fassam
Just Charming
9th Dawn Weaver
AG CH Tonring Just a Puzzle
10th Wendy Clay
AG CH Racing-Redd Brussel Scout
Small Dog Challenge Round 1
Friday 11th March 2011
1st Wendy Clay
AG CH Racing-Redd Brussel Scout
2nd Wendy Fassam
Just Charming
3rd Mandy-Sue Sarti
Stonebridge Black Magic
4th Helen Nelson
Sirensong Little Madame
5th Helen Nelson
Sirensong Fallen Angel
6th Dawn Weaver
AG CH Piquant Painted Sunshine
7th Zoe Councell
Millie The Whizz
8th Alan Bray
Sirensong Tantrums N Tiaras
9th Miranda Frankham
Chandling Idiots Charger AW
10th Miranda Frankham
Chandling Black Chaser AW
11th Jeanette Tandy
Buddy of The Dale
12th Martine Wates
Moby Dee
13th Cadman Lou
A Moment of Madness
14th Andrew Maccallum
Billy Silversunbeam
15th Mike Hallam
Raeanne's Take a Chance on Me
16th Kerry Abbott
Wansvale Classic
Small Dog Challenge Overall Winner
Friday 11th March 2011
1st Dawn Weaver
AG CH Piquant Painted Sunshine
2nd Alan Bray
Sirensong Tantrums N Tiaras
International Agility Round 1
Saturday 12th March 2011
1st Mark Van Beeck
Fiero of Albion's March
2nd Mark Douglas
AG CH Cories Ruby Tuesday
3rd Daisy Peel
Super Sun
4th Laura Chudleigh
Flickcee Hot Rod
5th Daniel Gee
One of Three
6th Andrea Gilpin
Glencooley Ruby Whiz
7th Yvette Boehmichen
Ella Vom Toetelberg
8th Hanne Ihlebeck
Syretoppers Friendship Pan
9th Sergio Sousa
Misty Golden Girl
10th Bonny Quick
Redwood Trail of Flames
11th Roy Fonteijn
Flinn
International Agility Round 2
Saturday 12th March 2011
1st Dasiy Peel
Super Sun
2nd Jenny Damm
Natvikens Ina
3rd Roy Fonteijn
Flinn
4th Liam O'Brian
Mojo Star of Nulikim
5th Laura Chudleigh
Flickcee Hot Rod
6th Sharon Deuchars
Molly The Collie
7th Tuulia Liuhto
Promillen Cinzano
8th Mark Douglas
AG CH Cories Ruby Trail
9th Bonny Quick
Redwood Trail of Flames
10th Andrea Gilpin
Glencooley Ruby Whiz AW
11th Helena Potfajova
Egorray
12th Yvette Boehmichen
Ella Vom Toetelberg
International Agility Final
Saturday 12th March 2011
1st Roy Fonteijn
Flinn
2nd Daisy Peel
Super Sun
3rd Mark Douglas
AG CH Cories Ruby Tuesday AW
4th Bonny Quick
Redwood Trail of Flames
5th= Yvette Boehmichen
Ella Vom Toetelberg
5th= Laura Chudleigh
Flickcee Hot Rod
5th= Andrea Gilpin
Glencooley Ruby Whiz AW
8th Tuulia Liutho
Promillen Cinzano
9th Jenny Damm
Natvikens Ina
10th Marc Van Beeck
Fiero of Albion's March
11th Hanne Ihlebcek
Symretoppers Friendship Pan
12th Sharon Deuchars
Molly The Collie
13th Helena Potfajova
Egorray
dfs Crufts Championship Heats - Large, Round 1
Sunday 13th March 2011
1st Lucy Osborne
AG CH Ben Bombastic Mr Fanstat
2nd Lee Windeatt
AG CH Deeann What a Cracker
3rd Dawn Weaver
Its Easy with a Beezy
4th Declan Dolan
Bonnie of Majuba
5th Pat Brown
Nedlo Sheeza Diva
6th Katie Long
Saxtondale Copper Flame
7th Jane Seller
Rosmarinus Rum Runner
8th Dave Munnings
AG CH Gunran Misteree
9th Greg Derrett
Nedlo Detox Sproglett
10th Dave Munnings
Waggerland Sunny Jim
11th Mark Laker
AG CH Bekkis Carbon Copy
12th Sarah Young
Gunran Hot Shot
13th Sarah Kitching
Highfield High Jinx
14th Sarah Osborne
Touchango Top Gear
dfs Crufts Championship Heats - Large, Round 2
Sunday 13th March 2011
1st Lucy Osborne
AG CH Ben Bombastic Mr Fanstat
2nd Mark Laker
AG CH Bekkis Carbon Copy
3rd Declan Dolan
Bonnie of Majuba
4th Dawn Weaver
Its Easy with a Beezy
5th Dave Munnings
Waggerland Sunny Jim
6th Dave Munnings
AG CH Gunran Misteree
7th Lee Windeatt
AG CH Deeann What a Cracker
8th Sarah Young
Gunran Hot Shot
9th Pat Brown
Nedlo Sheeza Diva
10th Katie Long
Saxtondale Copper Flame
11th Jane Seller
Rosmarinus Rum Runner
12th Sarah Osborne
Touchango Top Gear
13th Greg Derrett
Nedlo Detox Sproglett
14th Sarah Kitching
Highfield High Jinx
dfs Crufts Championship Heats - Large, Final
Sunday 13th March 2011
1st Dawn Weaver
Its Easy with a Beezy
2nd Mark Laker
AG CH Bekkis Carbon Copy
3rd Lee Windeatt
AG CH Deeann What a Cracker
4th Katie Long
Saxtondale Copper Flame
5th Dave Munnings
AG CH Gunran Misteree
6th Dave Munnings
Waggerland Sunny Jim
7th Declan Dolan
Bonnie of Majuba
8th Pat Brown
Nedlo Sheeza Diva
IAF Novice Cup Medium - Round 1
Thursday 10th March 2011
1st Angie Edwards
Dunnellons Gotabe Crackers
2nd Nicola Williams
Myhaven Fancy Flick Flack AW
IAF Novice Cup Medium - Round 2
Thursday 10th March 2011
1st Nicola Williams
Myhaven Fancy Flick Flack AW
2nd Caroline Ashby-Daniels
Jaimes Little Ray of Light AW
IAF Novice Cup Medium - Overall Winner
Thursday 10th March 2011
1st Nicola Williams
Myhaven Fancy Flick Flack AW
2nd Angie Edwards
Dunnellons Gotabe Crackers
British Open Large - Round 1
Thursday 10th March 2011
1st Anthony Clarke
Nedlo Step on the Gas
2nd Marc Saunders
The Dark Dasher of Clybonn AW
3rd Ian Jackson
Darleyfalls at Midnight
4th Michelle Johnston
Maeglin Axell
5th Alan Bray
Rosmarinus Rumrosa at Upanova
British Open Large - Round 2
Thursday 10th March 2011
1st Alan Bray
Rosmarinus Rumrosa at Upanova
2nd Anthony Clarke
Nedlo Step on the Gas
3rd Michelle Johnston
Maeglin Axell
4th Lee Windeatt
AG CH Deeann What a Cracker
5th Ian Jackson
Darleyfalls at Midnight
British Open Large - Overall Winner
Thursday 10th March 2011
1st Anthony Clarke
Nedlo Step on the Gas
2nd Michelle Johnston
Maeglin Axell
IAF Novice Cup Small - Round 1
Thursday 10th March 2011
1st Daniel Croxford
Obay Truly Daniels Dream
2nd Helen Sharp
Maresory Molly
3rd Di Poingdestre
Red Cherry Fizz
4th Gina Scott
Sirensong Star Star
IAF Novice Cup Small - Round 2
Thursday 10th March 2011
1st Daniel Croxford
Obay Truly Daniels Dream
2nd Gina Scott
Sirensong Star Star
IAF Novice Cup Small - Overall Winner
Thursday 10th March 2011
1st Daniel Croxford
Obay Truly Daniels Dream
2nd Gina Scott
Sirensong Star Star
British Open Medium - Round 1
Thursday 10th March 2011
1st Bernadette Bay
AG CH Obay Truly Balanced
2nd Melain Emmanuel
Aqua de Royal Perigold
3rd Inge Dillen
Donjuan of Noble's Kingdom
British Open Medium - Round 2
Thursday 10th March 2011
1st Bernadette Bay
AG CH Obay Truly Balanced
2nd Inge Dillen
Donjuan of Noble's Kingdom
3rd Liz Finchett
Millys Girl
4th Melain Emmanuel
Aqua de Royal Perigold
British Open Medium - Overall Winner
Thursday 10th March 2011
1st Bernadette Bay
AG CH Obay Truly Balanced
2nd Melain Emmanuel
Aqua de Royal Perigold
dfs Crufts Team Small - Round 1
Saturday 12th March 2011
1st RSCTA Rough Diamonds
2nd Solihull Tiger Lillies
3rd Wilmslow Bite Sized
4th Horsham & District CS
5th Rushden Rushed Out
dfs Crufts Team Small - Final
Saturday 12th March 2011
1st RSCTA Rough Diamonds
2nd Wilmslow Bite Sized
3rd Horsham & District CS
4th Solihull Tiger Lillies
Small KO
Saturday 12th March 2011
Winner Elizabeth Saggers
Obay Tiz Magic
Large Combined
Sunday 13th March 2011
1st Lucy Osborne
AG CH Ben Bombastic Mr Fantast
2nd Declan Dolan
Bonnie of Majuba
3rd Dawn Weaver
Its Easy With a Beezy
4th Lee Windeatt
AG CH Deeann What a Cracker
5th Mark Laker
AG CH Bekkis Carbon Copy
Medium Combined
Sunday 13th March 2011
1st Natasha Wise
AG CH Raeannes Flipping Heck
2nd Ashleigh Butler
AG CH Ashpen Pudsey Bear AW
3rd Bernadette Bay
AG CH Obay Truly Balanced
4th Heather McLean
AG CH Morgans Chance Navigator
5th Gary Cummings
AG CH Monkey Madness Noworries
Small Combined
Sunday 13th March 2011
1st Dawn Weaver
AG CH Tonring Just a Puzzle
2nd Nicola Garrett
AG CH Obay Truly Driven
3rd Dawn Weaver
AG CH Piquant Painted Sunshine
4th Greg Derrett
AG CH Racing-Redd Brussel Scout
5th Neil Moir
The Nitemare Bfor Christmas
dfs Crufts Championship Heats Medium - Round 1
Sunday 13th March 2011
1st Natasha Wise
AG CH Raeannes Flipping Heck
2nd Toni Dawkins
AG CH Tenita Magic Minx
3rd Heather McLean
AG CH Morgans Chance Navigator
4th Denise Wilkinson
Meisterwerk Jexie Jangles AW
5th Bernadette Bay
AG CH Obay Truly Balanced
dfs Crufts Championship Heats Medium - Round 2
Sunday 13th March 2011
1st Natasha Wise
AG CH Raeannes Flipping Heck
2nd Helen Anderson
Dinky Demon of Downunder
3rd Ashleigh Butler
AG CH Ashpen Pudsey Bear AW
4th Bernadette Bay
AG CH Obay Truly Balanced
5th Adam Wildman
Za Zar Zoom AW
dfs Crufts Championship Heats Medium - Final
Sunday 13th March 2011
1st Helen Anderson
Dinky Demon of Downunder
2nd Heather McLean
AG CH Morgans Chance Navigator
3rd Denise Wilkinson
Meisterwerk Jexie Jangles AW
4th Ashleigh Butler
AG CH Ashpen Pudsey Bear AW
5th Bernadette Bay
AG CH Obay Truly Balanced
dfs Crufts Championship Heats Small - Round 1
Sunday 13th March 2011
1st Greg Derrett
AG CH Racing-Redd Brussel Scout
2nd Dawn Weaver
AG CH Tonring Just A Puzzle
3rd Nicola Garrett
AG CH Obay Truly Driven
4th Dawn Weaver
AG CH Piquant Painted Sunshine
5th Curt Mullan
The Littlest Peg
dfs Crufts Championship Heats Small - Round 2
Sunday 13th March 2011
1st Dawn Weaver
AG CH Tonring Just A Puzzle
2nd Nicola Garrett
AG CH Obay Truly Driven
3rd Amy Lawson
Millie on to One
4th Dawn Weaver
AG CH Piquant Painted Sunshine
5th Neil Moir
The Nitemare Bfor Christmas
dfs Crufts Championship Heats Small - Final
Sunday 13th March 2011
1st Greg Derrett
AG CH Racing-Redd Brussel Scout
2nd Dawn Weaver
AG CH Tonring Just A Puzzle
3rd Nicola Garrett
AG CH Obay Truly Driven
4th Cheryl Harkness
AG CH Pepperthyme Akamas AW
5th Heather McLean
Whass-Upp
Event Results
Group Results
Return to Main Results Page

View Crufts results for other years:     2017    2016    2015    2014    2013    2012    2010    2009    2008    2007    2006    2005    2004    2003    2002    2001    2000

Copyright The Kennel Club Limited 2011. The unauthorised reproduction of text and images is strictly prohibited