Crufts 2018 Results

Return to Main Results Page
B R E E D   &   C L A S S   R E S U L T S

Large Munsterlander

Judge(s): DR R W JAMES
 



GHYLL BECK UUT'T VOSSEBELTSEVELD (DUTCH IMP)

View larger image
BEST OF BREED
GHYLL BECK UUT'T VOSSEBELTSEVELD (DUTCH IMP)
Bitch
Owner:  R L & T M HARGREAVES
BEST PUPPY
DARKENSKY PROMETHEUS
Dog
Owner:  MISS S J JAMES
DOG CHALLENGE CERTIFICATE
SH CH ALBADHU PAWS FOR PERFECTION
Dog
Owner:  MISS E & MISS M H LOGIE & GRAY
BITCH CHALLENGE CERTIFICATE
GHYLL BECK UUT'T VOSSEBELTSEVELD (DUTCH IMP)
Bitch
Owner:  R L & T M HARGREAVES
RESERVE DOG CHALLENGE CERTIFICATE
SH CH BROCKCHIME BE A BETTA BOY
Dog
Owner:  MRS A M & MR C HEWITT
RESERVE BITCH CHALLENGE CERTIFICATE
CH RAYCRIS FREYA
Bitch
Owner:  MRS C & MR R OGLE & BUTLER

Classes

Veteran - Dog
Entries: 1 Abs: 0
1st SH CH ALBADHU PAWS FOR PERFECTION (MISS E & MISS M H LOGIE & GRAY)
Puppy - Dog
Entries: 7 Abs: 2
1st DARKENSKY PROMETHEUS (MISS S J JAMES)
2nd TARKANYA BONNIES BRANDY MIT MUNSET (MRS J E MAKINS)
3rd JAUDAS LET IT ROCK ( MR A J GREGORY)
Res CRUMPSBROOK WOODRUSH (MS J E POWELL MURRELL)
VHC JAUDAS LEARNING THE GAME (MRS L MCGREGOR)
Junior - Dog
Entries: 6 Abs: 0
1st GHYLLBECK MONTAVAL (MRS V GUMLEY)
2nd QUILESTA JUST TALENTED (MRS K DRAPER)
3rd JAUDAS KIND OF MAGIC (MR D & MRS P DUNSMORE)
Res TRALALE LOGI'S LEGACY(AI) ( MS A HUGGINS-DAVIS)
VHC TARKANYA BONNIES BRANDY MIT MUNSET (MRS J E MAKINS)
Post Graduate - Dog
Entries: 6 Abs: 0
1st EKKOLANDER SNOWSTORM (MR R, MR J & MRS F MACGREGOR)
2nd KAMAZE REVOLUTION (MR P & MRS L WEARE)
3rd CRUMPSBROOK LARCHE (MRS M PROCTER)
Res CRUMPSBROOK RATHER DASHING (MRS C LOVELACE)
VHC SIR STORM UUT 'T VOSSEBELTSEVELD [ATC AU03234NLD] (MRS H & MISS LM VAN DER KRAAN)
Limit - Dog
Entries: 5 Abs: 1
1st WONGLEPONG WILLS FARAMIR (MR P W & MRS L DISNEY & WHITING)
2nd RAYCRIS GABRIEL OF TEUFELSMOOR (MS S C & MR I P WOOD & TAPP)
3rd QUILESTA SO MAJESTIC OF ROCKFEST (MISS S MILLER)
Res CRUMPSBROOK BAYLEAF VON RULANDER (MISS K & MR M LLOYD & SMITH)
Open - Dog
Entries: 6 Abs: 0
1st SH CH BROCKCHIME BE A BETTA BOY (MRS A M & MR C HEWITT)
2nd SH CH JAUDAS FAME AND GLORY (MR R, MR J & MRS F MACGREGOR)
3rd SH CH FULALUV BEYOND BELIEF (MR R J & MRS J A SIDDONS)
Res CH RAYCRIS QUITE THE CHARMER (MESDAMES L & C O'CONNELL & OGLE)
VHC BROCKCHIME COMET OF GRUNJAGEN (MR K GROOM)
Field Trial - Dog
Entries: 1 Abs: 0
1st RAYCRIS LURE OF THE QUEST AT TEUFELSMOOR (MS S C & MR I P WOOD & TAPP)
Special Working Gundog - Dog
Entries: 3 Abs: 0
1st NL/LUX/INT SH CH, GHYLL RIBBLE UUT 'T VOSSEBELTSEVELD NLY CH,YWW'14,WW'14, YWCH' 15 WW [ATC AR01400NLD] (MR R & MISS A MENTINK & JANSEN)
Good Citizen Dog Scheme - Dog
Entries: 3 Abs: 1
1st JUDAS INK SPOT (MRS A R DAVIS-GREEN)
Veteran - Bitch
Entries: 7 Abs: 0
1st CRUMPSBROOK ACACIA (MRS J BARGMAN)
2nd TARKANYA DAISYS DAYDREAM OF BAYCROSS RL5 (MRS K PILKINGTON)
3rd BLITZAN ETERNAL TREASURE (MRS K CAILE)
Res GHYLLBECK POMARINA OF WIGGONHOLT (MRS A G LEE)
VHC TARKANYA DAISYS DESTINY (MRS V ENGLAND)
Puppy - Bitch
Entries: 7 Abs: 1
1st JAUDAS LOOK AT ME (MR T J & MRS L O'CONNELL)
2nd CRUMPSBROOK MOLINIA (MRS J BARGMAN)
3rd GHYLLBECK FRINGILLA (MRS L & MR P STEVENS)
Res CRUMPSBROOK PENNISETUM (MISS S E TODD)
VHC ASTERPOINT GALILEO (MR J N & MS N D ARNOLD)
Junior - Bitch
Entries: 4 Abs: 0
1st QUILESTA JUST CAPTIVATING (MISS A T SHEMMING)
2nd ASHLOWRICK YNGVI EPISKEY (MRS G, MISS H & MRS J PATRICK & SEAMONS)
3rd QUILESTA JUST PERFECT (MR G STEWART)
Post Graduate - Bitch
Entries: 10 Abs: 3
1st EKKOLANDER'S INDIAN SUMMER (MRS K M SAYNOR)
2nd MISS SUMMER UUT 'T VOSSEBELTSEVELD NL Y CH, LUX Y CH, YWW'16 [ATC AU00104NLD] (MR R & MISS A MENTINK & JANSEN)
3rd CELTAUR AQUARIUS LAKE AT TOBERWORRY (S J, H J & P FOREMAN)
Res SEAHAVEN LIMITED EDITION (MR S C & MRS D M BLACK)
VHC HUTTONGALL LUCY LOO (MRS L J BAKER)
Limit - Bitch
Entries: 6 Abs: 1
1st FRANORST LADY PAMELA (MS M & MS E GRAY & UHERKOVICHOVA)
2nd ASHLOWRICK LADIES DAY AT ISCADU (MRS M LEEMING)
3rd CRUMPSBROOK RATHER RADIANT (MRS N M & MR I GRIFFITHS-ROSE & GRIFFITHS)
Res DESTANLI JEDDA'S DIAMOND (MR A & MRS L ROBINS)
VHC CRUMPSBROOK RATHER REGAL VON ELKEMUTT (MRS H C & REVD I B KITCHEN)
Open - Bitch
Entries: 6 Abs: 0
1st GHYLL BECK UUT'T VOSSEBELTSEVELD (DUTCH IMP) (R L & T M HARGREAVES)
2nd CH RAYCRIS FREYA (MRS C & MR R OGLE & BUTLER)
3rd SH CH ASHLOWRICK AMAZING GRACE JW (MRS G, MISS H & MRS J PATRICK & SEAMONS)
Res IR SH CH CELTAUR ANGEL LAKE (MRS M REA)
VHC SH CH BROCKCHIME BESTA BOTH TO INCADAR (MR G T & MRS J DARBY)
Field Trial - Bitch
Entries: 2 Abs: 0
1st JAUDAS HEARTBEAT (MR T J & MRS L O'CONNELL)
2nd EKKOLANDER TULLIBARDINE (MRS K M SAYNOR)
Good Citizen Dog Scheme - Bitch
Entries: 6 Abs: 0
1st IR SH CH CELTAUR ANGEL LAKE (MRS M REA)
2nd GHYLLBECK POMARINA OF WIGGONHOLT (MRS A G LEE)
3rd TARKANYA DAISYS DESTINY (MRS V ENGLAND)
Res CELTAUR AQUARIUS LAKE AT TOBERWORRY (S J, H J & P FOREMAN)
VHC INCADAR ILLUMINARE FOR GEMLORIEN (MRS H J WARD)
Show results for breeds within the Gundog Group :
Show results for other Groups:
Return to Main Results Page

View Crufts results for other years:     2019    2017    2016    2015    2014    2013    2012    2011    2010    2009    2008    2007    2006    2005    2004    2003    2002    2001    2000

Copyright � The Kennel Club Limited 2018. The unauthorised reproduction of text and images is strictly prohibited