Crufts 2008 Results

Return to Main Results Page
B R E E D   &   C L A S S   R E S U L T S

BULLDOG

Judge(s): Mr P Robson
 

BEST OF BREED
CH BRITISHPRIDE CAVALLI
Bitch
Owner:  MRS M GOODWIN
BEST PUPPY
NEWROCK AND ROLL AT KELLOE
Bitch
Owner:  MR P & MRS J NEW
DOG CHALLENGE CERTIFICATE
LOBIS NIKITA MEDUTIS (IMP)
Dog
Owner:  MR J & MRS E WALKER
BITCH CHALLENGE CERTIFICATE
CH BRITISHPRIDE CAVALLI
Bitch
Owner:  MRS M GOODWIN
RESERVE DOG CHALLENGE CERTIFICATE
DRACO MALFOY [ATC AJ00137MEX]
Dog
Owner:  MR A LOBRY-SAUTIER
RESERVE BITCH CHALLENGE CERTIFICATE
LAROYAL GLORIFICATION JW
Bitch
Owner:  MS J & MISS S LAMONT

Classes

VETERAN - Dog
Entries: 3 Abs: 1
1st LEITHBULL RED ADMIRAL OF ROUGHLEE (MR C DALZELL)
2nd LEICITY LIMITED EDITION (MRS S L OSBORNE)
SPECIAL PUPPY - Dog
Entries: 19 Abs: 4
1st FIONNVOLA GEM OF THE ROW AT BELLSHAW (MR A WAKENSHAW)
2nd MISTER DIAMOND AT BULLDAVLIN (MR D W & MRS L J PHILLIPS)
3rd BULLPEI WILLIAM BUTLER (MR D HODGKINSON)
Res MYSTYLE CONKER WITH ALDANAT (MR ALAN MCWHIRTER)
VHC BRITISHPRIDE NAUGHTY NIGAL (MRS M GOODWIN)
SPECIAL JUNIOR - Dog
Entries: 20 Abs: 5
1st ROWENDALE CASANOVA (MISS S DAVIS)
2nd BRARABUS AUGUSTUS (MR C & MRS S BRADSHAW)
3rd LOUARNE MR BEAU JANGLES (D & G RILEY)
Res JAYBELABEE PHANTOM (MISS K & MR G SWEENEY & TURNER)
VHC MISTER DIAMOND AT BULLDAVLIN (MR D W & MRS L J PHILLIPS)
YEARLING - Dog
Entries: 13 Abs: 2
1st CH ICEGLINT I'M HARRY (MRS S E GARSIDE)
2nd OUTDOORS DAD'S DOUBLE (J & B DAWS)
3rd BRARABUS MORPHEUS (MR C & MRS S BRADSHAW)
Res MELLOWMOOD INNOCENTI MYEISHA (MRS K RUDD)
VHC BRITISHPRIDE LOUIS VUITTON (MRS M GOODWIN)
POST GRADUATE - Dog
Entries: 24 Abs: 5
1st LOBIS NIKITA MEDUTIS (IMP) (MR J & MRS E WALKER)
2nd COATESMAR BOMBARDIER (MRS M J PEACOCK)
3rd RAGMARTE ROSSI (MRS D WHEELDON)
Res HOTROCKIN DUKE OF EARL (MR M & MRS J STEADMAN)
VHC KINGBULL WELSH DRAGON (MRS D JONES)
MID LIMIT - Dog
Entries: 21 Abs: 5
1st DE TRES LLUNES MR JAMES [ATC AH01333ESP] (MRS R BORRELL FRANCO)
2nd COATESMAR UNION JACK (MRS M J PEACOCK)
3rd PRIDEOFBULLY TIGGER (MR S & MRS M L BRAGGER & HILL)
Res ENDHOUSE DANDYLION BY BEAUDIDDLEY (MR N & MRS A BARNSBY)
VHC TAKAMYNE GUSS (MR S & MRS K PAULL)
LIMIT - Dog
Entries: 11 Abs: 1
1st GEMELIA JENSEN (MR S & MRS T GASKIN)
2nd SEALAVILLE HE'S THE REBEL JW (MR P & MRS H SEAL)
3rd TRIMBUL TRUE GRIT JW (MR D W & MRS J S JOHNSON)
Res DAWNSTAR LUCCA (MRS D J MANTLE)
VHC TEX MEX GOLDEN SYRUP (MR J LAMPON)
OPEN - Dog
Entries: 22 Abs: 6
1st DRACO MALFOY [ATC AJ00137MEX] (MR A LOBRY-SAUTIER)
2nd CH KELLOE FIDELITY NEWROCK (MR P & MRS J NEW)
3rd CH BRITISHPRIDE KING OF KINGS (MRS M GOODWIN)
Res ATOMSTONE RINGLEADER (MISS K R HOYLE)
VHC BANDAPART CLARENCE WORLEY (MRS J JONES)
GOOD CITIZEN DOG SCHEME - Dog
Entries: 2 Abs: 0
1st THEOBEN TOFFEE PLUM AT ALBERTWOOD SHCM (MR I A & MRS M T FRIDLINGTON)
2nd STONEWORKS APPRENTICE AT OAKPRIDES (MRS C & MR B MABEY)
VETERAN - Bitch
Entries: 4 Abs: 2
1st CH SHILOH PATCHWORK AT KISMOND JW (MR & MRS P W DAVIES)
2nd DAWNSTAR WONDERFULL WENDY AT MERRETTBULL (MRS A BROWN)
SPECIAL PUPPY - Bitch
Entries: 13 Abs: 3
1st NEWROCK AND ROLL AT KELLOE (MR P & MRS J NEW)
2nd SHILOH MISS MUFFETT AT WINUWUK (MRS M & MISS J & MR T WARD-DAVIES, BROWN & HUTCHIN)
3rd TICKLE MY TASTE BUDS MELLOWMOOD (MR & MRS D LEES)
Res SODBURYBULL JASMINE (MR & MRS P D PEARCE)
VHC TRIARDER DREAM ON (MRS A BENTLEY)
SPECIAL JUNIOR - Bitch
Entries: 13 Abs: 4
1st LAROYAL GLORIFICATION JW (MS J & MISS S LAMONT)
2nd HADABULL BLOSSOM MYSTYLE (MISS H & MR K JOHN & DAVIS)
3rd SANBULL HAWAIIAN SUNSET AT KISMOND (MR & MRS P W DAVIES)
Res JAYBELABEE BLACKBURD MYEISHA (MRS K RUDD)
VHC CATHJABULL RUBY (MR C J & MRS J M MARLOW)
YEARLING - Bitch
Entries: 20 Abs: 7
1st BERRYBROOK BAND OF GOLD (MR C & MRS S CARBERRY)
2nd JUMANO JINFIZZ (MRS J M NORRIS)
3rd ANJEFAN MISS LILLIE (MRS A J & MR J LANE)
Res GLYNDEE LITTLE ELLIE (MR G & MRS D PHILLIPS)
VHC EYNSBROOKE FLOOSIE AT LINDAMOLE (MRS L R & MR KE MILLS)
POST GRADUATE - Bitch
Entries: 24 Abs: 5
1st BIDDLE CALL ME ALI (MR P REYNOLDS)
2nd RALJO NAUGHTY BUT NICE AT ALBERTWOOD (MR I A & MRS M T FRIDLINGTON)
3rd RAMSHIRE IF YOU EVER AT SODBURYBULL (MR & MRS P D PEARCE)
Res MELLOWMOOD SKA (MR & MRS D LEES)
VHC STARPERRO DIAMONDS DELIGHT (MR J QUINN)
MID LIMIT - Bitch
Entries: 18 Abs: 5
1st CELTICPRIDE TINKER BELL AT OURSTYLE (MISS H JOHN)
2nd ESCLUSHAM RIGHT REASON (MISS B PRICE)
3rd PRINGHAM'S PARIS (MR & MRS P & M HARDING)
Res TAKAMYNE BECCA (MR S & MRS K PAULL)
VHC TANDSTUN ISABELLA OF TYNEAMITE (MR S & MRS D LOWTHIAN)
LIMIT - Bitch
Entries: 16 Abs: 5
1st ISGRAIG GOLD FLAKE (MR W G ROBERTS)
2nd BRITISHPRIDE MIA MIA (MRS M GOODWIN)
3rd EMBEREZ MONTANA (MR N & MISS R BURNIKELL & SWAINSTON)
Res SEALAVILLE SHE'S BUFFY (MR P & MRS H SEAL)
VHC TRIMBUL CRYSTAL ICE (MR D W & MRS J S JOHNSON)
OPEN - Bitch
Entries: 24 Abs: 7
1st CH BRITISHPRIDE CAVALLI (MRS M GOODWIN)
2nd CH MELLOWMOOD IRONLADY JW (MR & MRS D LEES)
3rd BRAMPTON'S POLAR PRINCESS (MR D MARTINEZ BORRELL)
Res CH BRITISHPRIDE MISSONI (MRS M GOODWIN)
VHC OAKMEL SIMPLY THE BEST AT HADDAWAY (MR & MRS L HANDLEY)
Show results for breeds within the Utility Group :
Show results for other Groups:
Return to Main Results Page

View Crufts results for other years:     2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012    2011    2010    2009    2007    2006    2005    2004    2003    2002    2001    2000

Copyright � The Kennel Club Limited 2008. The unauthorised reproduction of text and images is strictly prohibited