Crufts  2007 Results

Return to Main Results Page
B R E E D   &   C L A S S   R E S U L T S

RETRIEVER (FLAT COATED)

Judge(s): Mrs B M Hutchison (D) Mrs Val A Jones (B)
 

BEST OF BREED
SUCH/NUCH/ ALMANZA FAR & FLYG [ATC AD00164SWE]
Dog
Owner:  MISS J SANDEN
BEST PUPPY
TACUMSHIN ISLAND LADY
Bitch
Owner:  MRS M TANNER
DOG CHALLENGE CERTIFICATE
SUCH/NUCH/ ALMANZA FAR & FLYG [ATC AD00164SWE]
Dog
Owner:  MISS J SANDEN
BITCH CHALLENGE CERTIFICATE
CH DOWNSTREAM REVISITED TO TACUMSHIN
Bitch
Owner:  MRS M TANNER
RESERVE DOG CHALLENGE CERTIFICATE
SH CH VBOS THE KENTUCKIAN
Dog
Owner:  MR J M IRVINE
RESERVE BITCH CHALLENGE CERTIFICATE
SH CH BRANCHALWOOD AYLANSULA JW
Bitch
Owner:  MRS M & MR J L DALZIEL-SCOTT & SCOTT

Classes

VETERAN - Dog
Entries: 20 Abs: 5
1st INT/SUCH/N CALZEAT FULL OF BEANS [ATC AH00259SWE] (MISS A DYREN)
2nd CH GHILGRANGE MAGIC MAGICIAN JW ShCM (MS D HALL & MR B TWIGGER)
3rd CH PAJANBECK PRINCE OF THIEVES JW (MR P & MRS J EGGINTON)
Res CH BELSUD BROWN GUINESS (MRS M GRIMES)
VHC CH WINDYHOLLOWS TUMBLING TED JW (MR E W & MRS P J & MISS N E COLSON)
SPEC PUPPY - Dog
Entries: 13 Abs: 2
1st ISLSTROM QUILLAN (MR R & MRS S M ROSS)
2nd TACUMSHIN LORD OF THE DANCE TO PAJANBECK (MR P & MRS J EGGINTON)
3rd FLATCHARM DIAMOND GEEZER (MISS K L HOLLAND)
Res WOODAVENS WATER POET (AI) (MISS D WARRINGTON)
VHC GUNOAK CIRIUS (MR D A ASHCROFT)
SPEC JUN - Dog
Entries: 18 Abs: 2
1st CLANDRIFT DARK LEGEND JW (MRS S M HENESEY)
2nd KULAWAND LOVE TO REMEMBER (MR R & MRS S LANE)
3rd ONYXRO CENTAURI (MR & MRS B S GRAHAM)
Res BLACK SIRE'S PONTIAC BONNEVILLE {ATC AG00799SWE} (MR H & MRS B SCHMID)
VHC ONYXRO SIRIUS (MR M W & MRS M G & MISS C MANGHAM)
YEARLING - Dog
Entries: 25 Abs: 1
1st WINDYHOLLOWS SERVANT KING (MRS S J TAPPIN)
2nd VARINGO FUNKY WILSON (MR P & MRS B GAMMON)
3rd TORRWEAVING MERRYMAN AT MASELOCH JW (MR I T R & MRS M BOTT)
Res TARPILENS MAXIMIZER AT LLANTRUSSA (IMP SWE) (MISS C AFSETH)
VHC GEMSWIN HAPPY TALK (MRS HOLMES)
UNDERGRAD - Dog
Entries: 11 Abs: 1
1st TORRWEAVING BEST MATE OF FALAHALL (MR G P & MRS P STEPHENSON)
2nd HARLISTREAM VIVA LAS VEGAS JW (MISS R C DAVIES)
3rd CLANDRIFT TRICK OR TREAT (MRS S TAGG)
Res QUARRSFLIGHT DREAMKEEPER (MRS R B HAWORTH)
VHC CANALHOUSE COOL DUDE AT FLATCHARM (MISS K L HOLLAND)
GRADUATE - Dog
Entries: 19 Abs: 1
1st BLACKSHYNE SUPER TROUPER JW (MR B & MRS G BROADBENT)
2nd DOWNSTREAM DOUBLE FIRST (MRS S A WEST)
3rd BENVELLYN CAPE WEAVER AT SAWBROOK (MR & MRS E FISHER)
Res COLONA STRATHMORE OF DAICHEIL (MR A & MRS A LAIRD)
VHC LEVELMOOR WOODWARDIA AT MASELOCH (MR I T R & MRS M BOTT)
POST GRAD - Dog
Entries: 20 Abs: 4
1st STROLLERS GIFT TO FORGEWAY JW (MR T D & MRS N HARGREAVES)
2nd TELSMOSS TRESSEL (MRS M BRYANT)
3rd ELMSTOCK STEALING THYME (MR R D & MRS V E ORME)
Res MOSSDEW GAME BOY (MR T R & MRS S M BUNTING)
VHC BRAMATHA BACK TO THE FUTURE (MISS S E F WHITTAKER)
MID LIMIT - Dog
Entries: 18 Abs: 1
1st BENVELLYN WINSLETT PEARL TO PAJANBECK (MR P, MRS J & MISS V EGGINTON)
2nd PERRYMEL SPRING STORM AT RIVERGLIDE (MRS A YOUENS)
3rd EMACOTE BLACK MAGIC JW (MRS L S PARRY)
Res BRANCHALWOOD MACTAVISH (MR R M & MRS J SLACK)
VHC VDRIGLE PENNY WHISTLE (MR & MRS A D D MACIVER)
LIMIT - Dog
Entries: 16 Abs: 1
1st MADISON WILD INDIGO JW (MRS V STIBBE-WILLIS)
2nd POLGARA RISING STAR JW (MR M W & MRS M G & MISS C MANGHAM)
3rd BRANCHALWOOD AYLANMHOR FOR BURPHAM JW SHCM (MRS L M STRUDWICK)
Res GAYPLUME FLAMBOYANT AT SUCHANOICH (MS S JONES)
VHC EMACOTE DUKE OF MILAN AT LINEOVER (MR & MRS L B NICHOLLS)
OPEN - Dog
Entries: 19 Abs: 2
1st SUCH/NUCH/ ALMANZA FAR & FLYG [ATC AD00164SWE] (MISS J SANDEN)
2nd SH CH VBOS THE KENTUCKIAN (MR J M IRVINE)
3rd SH CH ELMSTOCK EVERLASTING FLAME AT HEATHERIDGE JW ShCM (MS S PINGREE)
Res BRANCHALWOOD LUGARWATER AT KENJO (MR & MRS J K & J M RUDKIN)
VHC BENVELLYN NEPHRITE JADE OF SEAHEART (MISS, MR P & THE LATE MRS M SMITHERMAN)
HC DUTCH/LUX WAGGING TAILS ROLF MUNTZ [ATC AG00773NLD] (MRS M W H VOORNEVELD & HAARMANS)
C SH CH GEMSWIN ABRACADABRA (MRS S & MISS G KNIGHT)
F TRIAL - Dog
Entries: 2 Abs: 0
1st BELSUD BROWN BURGUNDY (MR E B D TRAVERS)
2nd CARPET FLYER'S CHAMPION NO 3 OF SILKMANS CASTLE (IMP) (MR D BELLAMY & MRS C SEIDEMANN)
WORK GUN - Dog
Entries: 5 Abs: 2
1st TARANBECK PHYNNS LAD AT RIVERGLIDE (MRS A YOUENS)
2nd GAYPLUME FLAMBOYANT AT SUCHANOICH (MS S JONES)
GOOD CIT - Dog
Entries: 17 Abs: 0
1st WITHYBED KNIGHT SKY JW (MR V & MRS H GARDNER)
2nd LEVELMOOR WOODWARDIA AT MASELOCH (MR I T R & MRS M BOTT)
3rd ELMSTOCK STEALING THYME (MR R D & MRS V E ORME)
Res CLANDRIFT TRICK OR TREAT (MRS S TAGG)
VHC WINDYTAIL SHOREFISHER (MR C & MRS J ABERNETHY)
VETERAN - Bitch
Entries: 23 Abs: 8
1st CLEOVINE DOUBLE SILK (MRS J A SHOWELL)
2nd CH WITHYBED MISS MONTANA (MRS A KILMINSTER)
3rd SH CH PAJANBECK BORN FREE (MR P & MRS J EGGINTON)
Res BELSUD BROWN MOLLIE MALONE (MRS M GRIMES)
VHC SPENBECK MAGGIES DREAM FROM BROCKSLOT (MRS J M BROCKLESBY)
SPEC PUPPY - Bitch
Entries: 17 Abs: 2
1st TACUMSHIN ISLAND LADY (MRS M TANNER)
2nd ISLSTROM LITTLE MISSY (MR R & MRS S M ROSS)
3rd WOODAVENS FLOWERDRIFT OVER BRANCHALWOOD (AI) (MRS M & MR J L DALZIEL-SCOTT & SCOTT)
Res COLONA CREAG MHOR (MISS F MCKINLAY)
VHC CATALINA STAR (MRS S MCDONNELL)
SPEC JUN - Bitch
Entries: 25 Abs: 0
1st BLACKTOFT I'M NO ANGEL FOR GHILGRANGE (MS D HALL & MR B TWIGGER)
2nd GOLDINGALE WINTER ROSE (MR J D & MRS M E PENDLETON)
3rd EXPLICIT LOVABLE TROUBLE [ATC AH00114SWE] (MRS M & MR F LUCKNER)
Res CALSWISH ROSEBUD FOR LIZZLOG (MRS L WALKER)
VHC CLOANHILL HAZEL AT LACETROM (MR & MRS T N GATE)
YEARLING - Bitch
Entries: 19 Abs: 5
1st CLEMENDY DUAMA (MRS J & MR J BOWLER)
2nd MARSALLAND SPECIAL EDITION (MISS S E F WHITTAKER)
3rd RAINESGIFT THE DAWN CHORUS (MRS G Y JONES)
Res EXPLICIT LOVABLE TROUBLE [ATC AH00114SWE] (MRS M & MR F LUCKNER)
VHC REAGARTH AMBER SKYE AT CORNFOLK (MISS K & MRS S A WOJCIECHOWSKA & RICHARDS)
UNDERGRAD - Bitch
Entries: 26 Abs: 3
1st CASTLEROCK MAGIC STAR (MR R E & MRS G GRIFFITHS)
2nd LEVELMOOR LAURENTIANA (MRS D EDWARDS)
3rd RAINESGIFT THE DAWN CHORUS (MRS G Y JONES)
Res BENVELLYN DUSKY LARK (MR B & MRS J JONES)
VHC SPINNEYFIELD AMAZING GRACE OF RONEVORG (MRS J B CAMPBELL)
GRADUATE - Bitch
Entries: 25 Abs: 3
1st LEVELMOOR LANOSA OF SEAHEART (MISS, MR P & THE LATE MRS M SMITHERMAN)
2nd SHIREDALE WATER MUSIC JW (MRS J A BIRD)
3rd BENAARON GIFT FROM ATLANTIS (MR D W & MRS Y SAXTON)
Res CASTLEROCK MAGIC MOMENT JW (MRS D BROOKS)
VHC ESKMILL I'M THE ONE JW (MR & MRS H R M DONNELLY)
POST GRAD - Bitch
Entries: 18 Abs: 4
1st LOVEBRY REVIVAL (MRS M A LOVELL)
2nd DUNCTONWOOD BRIGHT STAR (MR R RMBLEN)
3rd HUNTFAR SAINT ALEXIS (MR & MRS L MALONE)
Res COLONA STRATHBLANE (MR W L & MRS C A DAVIES)
VHC MORRIELAND UPITY AT TORRYBURN (MISS J D ALDIS)
MID LIMIT - Bitch
Entries: 20 Abs: 2
1st BLACKSHYNE SUMMER BREEZE JW SHCM (MR T & MRS G BERTRAM)
2nd WAYBEYOND WINTER JASMINE (MRS H SMITH)
3rd PAJANBECK LIVING FREE (MR T K & MRS L A WATSON)
Res SHIREDALE GLORIOUS TWELFTH (MRS J A BIRD)
VHC HUNTFAR SAINT ALICE (VERY REV H B FARQUHARSON)
LIMIT - Bitch
Entries: 22 Abs: 3
1st WOODAVENS WILDFLOWER WIND JW (MISS D WARRINGTON)
2nd BENVELLYN SAFFIRO OF COLONA (MISS F MCKINLAY)
3rd WITHYBED SILVER DOLLAR (MRS A KILMINSTER)
Res HOPEVALLEY MORNING SUPRISE OF BOCHILBARLEY (MRS P BELLAMY)
VHC LLANTRUSSA RAISIN PIE (MISS C AFSETH)
OPEN - Bitch
Entries: 19 Abs: 4
1st SH CH BRANCHALWOOD AYLANSULA JW (MRS M & MR J L DALZIEL-SCOTT & SCOTT)
2nd SH CH ISLSTROM FARRANTA (MR R & MRS S M ROSS)
3rd CH ALMANZA THANK GOD ITS FRIDAY OF KULAWAND (IMP) (MR R & MRS S LANE)
Res CH DOWNSTREAM DESTINY'S CHILD JW (MS B JOHNSON)
VHC SH CH STEELRIVER SUMMER WINDS JW (MISS S STEVENSON)
HC DELANEIGE WINTER MIST OVER GOLDINGALE (MR J D & MRS M E PENDLETON)
C SHIREDALE LADY OF THE LAKE AT SAWBROOK (MR & MRS E FISHER)
F TRIAL - Bitch
Entries: 2 Abs: 0
1st WAYWORTHY BABY SPICE (MRS C M PLAYER)
2nd BUMBLYN MRS WILLY NILLY (MISS L IRWIN)
WORK GUN - Bitch
Entries: 8 Abs: 1
1st CH DOWNSTREAM REVISITED TO TACUMSHIN (MRS M TANNER)
2nd DOWNSTREAM REVIVAL JW (MS B JOHNSON)
3rd BLACKTOFT JAZZ AFTER DARK JW (MRS H FOX)
Res CH WINDYHOLLOWS NELLY MOSER JW (MR E W & MRS P J & MISS N E COLSON)
VHC TARANBECK SORREL MEMORY (MRS S OXFORD)
GOOD CIT - Bitch
Entries: 14 Abs: 4
1st BRANCHALWOOD ROISINDHU (MR & MRS J R & V A THOMPSON)
2nd HARVEST MOON OF CASBLAIDD (MR C & MRS C HEWISON)
3rd HOPEVALLEY MORNING LEAVES AMONG WOODAVENS (MISS D WARRINGTON)
Res GILDUFFE AISLING (MRS S J WELLS)
VHC TUCKLEWELL TUMBLING STAR (MR K S & MRS J K FRANCIS)
Show results for breeds within the Gundog Group :
Show results for other Groups:
Return to Main Results Page

View Crufts results for other years:     2015    2014    2013    2012    2011    2010    2009    2008    2006    2005    2004    2003    2002    2001    2000

Copyright The Kennel Club Limited 2007. The unauthorised reproduction of text and images is strictly prohibited