Crufts 2002 Results

Return to Main Results Page
B R E E D   &   C L A S S   R E S U L T S

BULLDOG

Judge(s): Mr C D Thomas
 

BEST OF BREED
ICEGLINT I'M ALFRED
Dog
Owner:  GARSIDE
BEST PUPPY
TUFFNTRUSTY TILLY
Bitch
Owner:  ANDERSON
DOG CHALLENGE CERTIFICATE
ICEGLINT I'M ALFRED
Dog
Owner:  GARSIDE
BITCH CHALLENGE CERTIFICATE
MEDBULL BARBIE GIRL JW
Bitch
Owner:  HEGARTY
RESERVE DOG CHALLENGE CERTIFICATE
MERRIVEEN ROUGH N READY
Dog
Owner:  DELLAR
RESERVE BITCH CHALLENGE CERTIFICATE
WEDGEBURY EMERALD KELLOE
Bitch
Owner:  BRUTON & MCHALE

Classes

SPEC PUPPY - Dog
Entries:  Abs: 
1st TUFFNTRUSTY BARNEY (ANDERSON)
2nd BAGIBELI BULLSEYE (SAXON)
3rd MYSTYLE KEES (DAVIS)
Res BOLLGLADE TIGER BAY (HURST)
SPEC JUN - Dog
Entries:  Abs: 
1st EMJACKS VINCENT VEGA FOR BANDAPART (JONES)
2nd HADDAWAY OBSESSION WITH LINMIST (REEVES)
3rd ESCLUSHAM BACHELOR BOY FOR KANCHEE (GREEN)
Res JOYJANS MIGHTY ATOM (ROLINSON)
SPEC YEAR - Dog
Entries:  Abs: 
1st SLAGHEK ALL THE WAY OCOBO (DAVIS)
2nd WOVOKA STALKING WOLVES (CHEESEMAN)
3rd BALFOUR DOCTOR CHIPPEN (BRIGHTON)
Res WYECAPLE KARAOKE (GUNSON)
POST GRAD - Dog
Entries:  Abs: 
1st GLYNDEES CARE BEAR OF BEXBULL (TANNER)
2nd ICEGLINT I'M ARCHIE AT BRACONBULL (MONSEY & BOWLES)
3rd SHALONEY BOY ABOUT TOWN (HOLMES)
Res CALIBRA CLASSIC GOLD (MARTIN)
LIMIT - Dog
Entries:  Abs: 
1st ICEGLINT I'M ALFRED (GARSIDE)
2nd MERRIVEEN ROUGH N READY (DELLAR)
3rd WYEBULEIGH RED AMBASSADOR (JEFFERY)
Res ALDRIDGE ACADEMY AWARD (ROLINSON & COTTON)
OPEN - Dog
Entries:  Abs: 
1st CH ROWENDALE RUM TRUFFLE WITH BOLLGLADE (HURST)
2nd CH BELHEDDON TILSON (TRICKER & RUNNACLES)
3rd CH/WORLD C MERRIVEEN MAKE MY DAY (DELLAR)
Res INT CH BAGHEERA V H SLAGHEK [ATC AA00086NLD] (VAN WINGERDEN-VOS)
SPEC VET - Dog
Entries:  Abs: 
1st CH ATHELSTAN ANGLORUM (JEFFERY)
SPEC PUPPY - Bitch
Entries:  Abs: 
1st TUFFNTRUSTY TILLY (ANDERSON)
2nd NOBOZZ SHE ROCKED MY WORLD (HARRIS)
3rd FORDFANTASY DEVON LILY (FORD)
Res BOLLGLADE JEEN JEENIE (HURST)
SPEC JUN - Bitch
Entries:  Abs: 
1st OUTDOORS ANGELECA (DAWS & WAKEFIELD)
2nd SUTUS ZILLION KISSES (DARMANIN)
3rd TUPELEECIOUS LADY TAMARA AT MYSTYLE (DAVIS)
Res MELAFELLA RITE HERE RITE NOW (ROBERTSON & FERGUSON)
SPEC YEAR - Bitch
Entries:  Abs: 
1st BRACONBULL HELENATROY (MONSEY & BOWLES)
2nd HOBTOP BEANIE BABY (BOOTH)
3rd KENCOT BRITANNIA OCOBO (DAVIS)
Res DOS AGUAS YOUNG WARRIOR LADY [ATC AC00058ESP] (RAGON)
POST GRAD - Bitch
Entries:  Abs: 
1st YORKSHIRE PRIDE AT TAKAMYNE (NEWTON & PAULL)
2nd ISGRAIG SAPPHIRE (ROBERTS)
3rd MELAFELLA VINTAGE MORGAN (ROBERTSON & FERGUSON)
Res VALLEYBULL FACE THE CLASS WITH MEDBULL (HEGARTY)
LIMIT - Bitch
Entries:  Abs: 
1st WEDGEBURY EMERALD KELLOE (BRUTON & MCHALE)
2nd BAGIBELI BEGINNINGS JW (SAXON)
3rd SABANY NICE ON ICE (BANNER & STOKES)
Res SHILOH PATCHWORK AT KISMOND JW (DAVIES)
OPEN - Bitch
Entries:  Abs: 
1st MEDBULL BARBIE GIRL JW (HEGARTY)
2nd MERRIVEEN TAKE IT EASY (CAHILL)
3rd CH HOBTOP TAR BABY (BOOTH)
Res CH FEARNOUGHT BORN TO BE BLUE (PAYNE)
SPEC VET - Bitch
Entries:  Abs: 
1st OLYMPIANA MOONBEAM OF MYMOZO (LONG & WAYMENT)
2nd LARKIN BUD OF MAY (DAY)
Show results for breeds within the Utility Group :
Show results for other Groups:
Return to Main Results Page

View Crufts results for other years:     2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012    2011    2010    2009    2008    2007    2006    2005    2004    2003    2001    2000

Copyright � The Kennel Club Limited 2002. The unauthorised reproduction of text and images is strictly prohibited